Atbalsta 22 miljonu novirzīšanu rindu mazināšanai un C hepatīta medikamentu pieejamības uzlabošanai

Šodien, 14.februārī, Ministru kabinetā tika izskatīts Veselības ministrijas izstrādātais informatīvais ziņojums “Par veselības reformas pasākumu īstenošanas turpināšanu 2017.gadā” un atbalstīts lēmums no Eiropas Komisijas atļautās budžeta deficīts atkāpes piešķirt 22 miljonus eiro, lai veiktu nepieciešamās reformas rindu mazināšanai pie speciālistiem, uz diagnostiskajiem izmeklējumiem, dienas stacionārā un ambulatorajā rehabilitācijā un reformām valsts kompensējamo medikamentu nodrošināšanai C hepatīta pacientiem.

Ieguldot papildus valsts līdzekļus 16,6 milj.eiro apmērā, būs iespējams uzlabot pieejamību sekundārās ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumiem. Plānots, ka, nodrošinot finansējumu papildus 270,2 tūkstoši pacientu varēs saņemt speciālistu konsultācijas, papildus 328 tūkstoši – ambulatoros izmeklējumus, papildus 62,4 tūkstoši – dienas stacionāra pakalpojumus, bet 70 tūkstoši – ambulatorās rehabilitācijas pakalpojumus. Šogad uzsākot reformu, plānots, ka gaidīšanas rindu apjoms ambulatorajā sektorā samazināsies par 25 % un turpmākajos gados turpinot reformu – par 50%.

Palielinot valsts apmaksāto pakalpojumu pieejamību, sagaidāms, ka daļa no iedzīvotājiem, kuri bija spiesti saņemt pakalpojumus par maksu, turpmāk saņems valsts apmaksātus pakalpojumus. Paralēli tiek risināts arī medicīnas personāla darba samaksas jautājums. Sekmīgai reformu turpināšanai plānots, ka 2018. un 2019.gadā ik gadu personāla atalgojumam ir jānovirza 150 miljoni eiro.

Otrs šī gada reformu virziens ir kompensējamo medikamentu pieejamības uzlabošana C hepatīta pacientiem. Tādejādi tiek turpināta 2016.gadā uzsāktā reforma medikamentu pieejamības nodrošināšanā. Plānots, ka ārstēšanu ar bezinterferona terapiju papildus tiks ārstēti 203 pacienti jeb 30% no C hepatīta F3/F4 aknu bojājuma stadijā esošajiem pacientiem, samazinot mirstību no C hepatīta par 8% un samazinot kopējo inficēto skaitu.  Klīnisko pētījumu rezultāti pierāda – C hepatīta F3/F4 stadijā pielietojot tiešās iedarbības interferonu nesaturošus līdzekļus, izārstēšanās  tiek nodrošināta 95% gadījumos un vairāk. Šobrīd 5,5 milj.eiro tiks novirzīti C hepatīta pacientiem tiešās iedarbības interferonu nesaturošu medikamentu kompensācijai.

“Jau šogad ieplānotās reformas nodrošinās savlaicīgāku slimību diagnostiku, ātrāku ārstēšanu un darbnespējas perioda samazināšanu lielam iedzīvotāju skaitam. Tas ir ievērojams ieguvums, un vēlos izteikt pateicību kolēģiem par sasniegto rezultātu,” atzīmē veselības ministre Anda Čakša.

 

 

Agnese Zarāne
Veselības ministrija
Komunikācijas nodaļas preses sekretāre
tālrunis: 67876106; 20388356;
e-pasts: agnese.zarane@vm.gov.lv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.