Pirmskolas izglītības nodrošināšana nav pašvaldību nasta, bet likumā noteiktā funkcija

VARAM: pirmskolas izglītības nodrošināšana nav pašvaldību nasta, bet likumā noteiktā funkcija

Trīs gados kopš spēkā bija valsts līdzfinansējums bērniem, kuriem netika rasta vieta pašvaldības bērnudārzā, pašvaldības ir rīkojušās dažādi – vairākas teju rindu problēmu atrisinājušas, savukārt dažas pat bērnudārzu ēkas ir pārdevušas, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) novērojumi.

“Šo trīs gadu laikā neviena no pašvaldībām neizteica bažas, ka nevarētu pagūt atrisināt jautājumu ar rindām pašvaldību bērnudārzos. Arī tagad neviena no pašvaldībām nav vērsusies ministrijā ar informāciju, ka tā nespēs nodrošināt finansiālo atbalstu bērniem, kuriem nav pieejama vieta pašvaldības bērnudārzā,” sacīja VARAM Reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits.

Pašvaldībām šajā laikā ir bijis pieejams arī finansējums energoefektivitātes uzlabošanai pirmsskolas izglītības iestādēs.

Proti, līdz šāgada jūnija beigām ar šī finansējuma palīdzību jaunuzcelti vai paplašināti 26 bērnudārzi, renovētas vai labiekārtotas 64 izglītības iestādes. Kopā radītas 3535 jaunas vietas bērniem pirmsskolas izglītības iestādēs.

Iecavas novada, Bauskas novada un Ropažu novada pašvaldības 2015.gadā veiksmīgi atrisināja bērnudārzu rindu jautājumu, rindas pilnībā likvidējot. Savukārt, tikmēr rindu problēma joprojām ir aktuāla Rīgā un Pierīgā, kā arī nedaudz Jelgavā.

Bremšmits atgādināja, ka pašvaldībām ir likumā “Par pašvaldībām” noteiktas valsts funkcijas, tostarp arī pirmskolas izglītības nodrošināšana.

”Tā nav nasta, ko valsts vēlas pārlikt uz pašvaldību pleciem, šīs funkcijas ir noteiktas likumā. Izprotot situāciju, ka rindu jautājumu bērnudārzos nevar atrisināt vienā dienā, nedēļā, valsts izveidoja šo programmu. Tās sākumā tika skaidri definēts, ka šajā laikā pašvaldībām ir jādara viss iespējamais, lai programmas beigās bērnudārzu pieejamības jautājumu pašvaldība būtu atrisinājusi saviem spēkiem,” skaidroja Bremšmits.

 

INFOGRAFIKA

Kristīne Kļaveniece 
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja 
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 
Tel.67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv  
www.varam.gov.lv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.